ÖCALAN’A UYGULANAN TECRİT VE ASRIN HUKUK BÜROSUNUN AÇIKLAMALARI

0
920

Asrın Hukuk Bürosu, Abdullah Öcalan ile 3 yıldır görüşemediklerini belirten bir açıklama yaptı. Bir basın açıklaması ne kadar yeterli olur, bilmiyorum. Siyasilerin ve HDP milletvekillerinin yapabilecekleri çok fazla çalışmanın olması gerekir. Ayrıca hukuki mücadele safhası nereye kadar gitmiş? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu konuda taraftır. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Birliği Konseyinin konuya müdahil edilmesi gerekir.

CPT kurumuna başvurulmalıdır. CPT, işkenceyle ve mahkûm haklarının ihlali ile ilgilenen kurumdur. Daha önce biliyoruz Sayın Öcalan’ı ziyaret etmişlerdi. Bunları aktifleştirmeleri gerekiyor. Çünkü bu temel haktır ve bunu engelleyemezler. Bunun mazereti de olmaz.

Mesela, Hollanda’da ben 25 yılı aşkın süredir tutukluyum. Birçok haklarım kısıtlandı ve mahkemelere gidip kazandım. Pandemi döneminde ziyaretlerim yasaklanmıştı. Mahkemeye gittim. Ailemle ve avukatlarımla SYKPE üzerinden her hafta görüşüyordum. Bazen birden çok kez görüştüm. Telefondan konuşma haklarım kısıtlıydı, mahkemeye gittim. Telefonla konuşma haklarımı da elde ettim ki sizlerle konuşabiliyorum. Neticede Türkiye’de yargı kurumlarına başvuru yolları tükenmeden de başvuru yapılabilir. Acil müdahale için CPT, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları mahkemesine Türkiye’deki süre için bitmeden de müracaat edilmesi durumun aciliyeti açısından o hak vardır ve kullanılmalıdır.

Sürekli olarak parlamentoda oturup, keyiflerine bakan HDP’nin milletvekilleri toplu halde gidip bir gemi tutmalı ve İmralı’ya gitmeleri lazım. Önlerini kesen mi var?

Bir gemi tutsunlar ve milletvekilleri İmralı’ya gitsinler. Biz bu soydaşımızı görmek istiyoruz, desinler. Sağlığı hakkında endişelerimiz var, desinler. En azından bunu yapmayı denesinler. Parlamenter konumlarına rağmen halkı öne sürmeye alışmışlar.  Birkaç HDP mensubu sağ olsunlar, ileri düzeyde adam attılar ve hapishanelere düştüler. Selahattin kardeşim de bunlardan biridir. Var olan milletvekilleri bu talepte bulunmaları lazım. Bütün dünya basınını da aynı gemiye bindirmeleri ve Sayın Öcalan’ın sağlık durumunu merak ediyoruz,  kendisini görmemiz lazım, diyerek harekete geçmelidirler.  Dünyanın her yerinde milletvekilleri hapishaneye gidip vatandaşını ziyaret edebilir ve durumlarını tetkik edebilir. Avrupa İnsan Hakları içtihatlarının verdiği bir haktır, bir kanundur uygulanmasını talep etmelidirler.

Mesela benimle görüşen Avrupa Birliği milletvekilleri var. Hollanda milletvekilleriyle de görüştüm. Buna müdahale bile edemezler. Bu hak Avrupa İnsan Hakları anlaşmalarından kaynaklanıyor. Türkiye’de de bunu kullanmalıdırlar. Belki halkımız bunu bilmiyor ama HDP milletvekilleri biliyorlar. Madem sizi Sayın Öcalan’ın sağlık durumuyla ilgili endişelisiniz, yapabilecekleriniz vardır. Hepiniz birden görüşemeyebilirsiniz ama bir komisyon kurup görüşebilirsiniz. Sayın Öcalan’ın durumunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca hukuki mücadele de devam etmelidir. Türkiye’nin yerel mahkemelerin de, anayasa mahkemesine de başvurular yapılmalıdır.

Türkiye’nin de üye olduğu uluslararası kurumlar olan CPT, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları mahkemesine acil müdahale için Türkiye’deki süre bitmeden de müracaat edilmesi önemlidir. Durumun aciliyeti açısından o hak vardır ve kullanılmalıdır.

Öylesine bir açıklama yapıp dostlar pazarda görsün, demek kolaydır.

Asrın Hukuk Bürosu demek kolaydır. Öyleyse asırlık işlerde yapmanız lazım. Ben yaptıkları bir çalışmayı göremiyorum