KURD SİYASİ PARTİLERİNE ELEŞTİRİ YÖNELTEN SOYDAŞLARIMA

0
1164

Var olan sorunlara takılıp sorumluluğumuzu unutmamalıyız. Var olan sorunlar bizim kurtuluş mücadelemizin önünde engel olmamalıdır. Sizlerin de saydığı gibi KDP, Goran, YNK, PKK ve birçok Kurd siyasi örgüt var. Biz illa bunlarla yürümek zorunda değiliz. Bunlar eğer Kurd halkının beklentilerine yanıt olamıyorlarsa Kurd halkı kendi arasında yeni siyasi hareketler oluşturup öne sürebilir. Bizim başlatmış olduğumuz yeni siyasi harekette böylesi bir siyasi gelişmenin ve gereksinimin sonucu olarak ortaya çıktı. Biz çıkıp birilerinin olumlu yönlerini ve birilerinin de olumsuz yönlerini tartışma konusu yapmamızın hiçbir yararı yoktur. Bize bağımsız devlet lazım ve buna odaklanmalıyız. Buyurun, bizim orta yerde Kurdistan Birleşik Devletleri İnisiyatifimiz ve Kurdistan’ı bağımsızlaştırmak için bir projemiz var. Planlı ve programlı olarak yol haritamız var. Lütfen, bunları dikkate alalım. Eğer bu yetersizse, buna nasıl yeterli hale getirebiliriz? Bunu da konuşabiliriz.

Olumsuzlukları bilelim ama takılıp kalmayalım. Olumsuzlukların bizim yol haritamızın gerekliliklerini yerine getirip hedefe ulaşmamıza engel olmamalıdır. Hiçbir güç hedefe ulaşmamız için engel olmamalıdır, buna izin vermeyelim. KDP, YNK, GORAN veya PKK Kurd halkının beklentilerine yanıt olamamışlarsa, bizler de onlara hatırlatalım. Halkımızın beklentilerini izah edelim. Kavgaya gerek yok. Halkımızın beklentisi açık ve net bir şekilde Kurdistan’ın bağımsızlığıdır. Güney Kurdistan’da KDP’nin yapmış olduğu bağımsızlık referandumunun sonuçlarına göre yüzde doksan beşin üzerinde Kurd halkı Kurdistan’ın bağımsızlığını istemektedir. Eğer Doğu Kurdistan’da, Batı Kurdistan’da ve Kuzey Kurdistan’da benzeri bir referandum olursa aynı sonuç çıkar. Bu bize yol haritamızın belirleyici bir gücü olsun.  Halkımız ne istiyor? Bağımsızlık istiyor. Bizimde buna odaklanmamız gerekir. Hangi siyasi parti yetersizdir veya hangisi yeterlidir tartışması zaman israfıdır. Lütfen bunu görelim. Eleştiri yaparken yol göstericilikten geri kalmayalım. Bizim yaptığımız çalışmalarda da ne yetersizdir, lütfedip söyleyin. Bizde ona bakalım. Sizlerde çalışmalara katılın. En azından; bize bağımsızlık lazım, halkımız bağımsızlık istiyor ve bunun için çalışalım inancıyla çalışmanız bile destektir.

KDP, YNK, GORAN veya PKK Kurd halkı adına siyasi çalışmalar yürütüyorlar. Kurd halkının 2023 yılında büyük güç olma zorunluluğu vardır. Yürüyenler yürür, yürümeyenler oldukları yerde kalmaya devam ederler. Kurd halkının tercihi bağımsızlıksa Kurd halkı adına siyaset yürüten tüm örgütlerin bağımsızlığı hedefleme mecburiyeti vardır. Bu konuya yoğunlaşalım. Görüşlerini açıklayan tüm soydaşlarıma tekrarla teşekkür ediyorum.