15 TEMMUZ SONRASI İLE İLGİLİ UYARI

0
774

15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminin birçok çevrenin tepkisini aldığı açıktır. Birçok insanın da kafası karışıktır. Kamuoyunun doğru dürüst bilgilendiren bir kurum, birim veya şahıs yok. Bu kadar insan görevden alınmış nedenleri doğru dürüst açıklanmıyor. Sadece bu kadar insan görevden alınmış diye sayı veriliyor. Bu insanların hepsi bu darbeye mi katılmışlardı, bununla ilgili bir delil mi var, bunların kamuoyuna açıklanması gerekir. Türkiye’de hiç kimsenin kendisini dokunulmaz bir güç olarak görmemesini tavsiye ederim. Hukuk, adalet ve yasal kurumlar herkes için aynı uygulanmalıdır.

Bunları belirttikten sonra birkaç cümleyle edindiğim bilgileri de paylaşayım sizlerle. Bana ulaşan bilgilere göre bu darbe girişimi devletin yönetimine el koymak amacını taşımıyordu. Cumhurbaşkanı Bay Erdoğan ve çevresi hedeflenmişti. Eğer Bay Erdoğan Marmaris’te haber alıp, evi baskına uğramadan önce kaçıp gitmeseydi kendisi katledilecekti. Bana ulaşan bilgiler bunu doğruluyor.

Ayrıca Bay Erdoğan’ın bu darbe girişimini göstermelik olarak organize ettiği iddiaları var. Bana ulaşan bilgiler bunu doğrulamıyor. Bunun kesinlikle doğru bir iddia olmadığı söyleniyor. Bu iddianın doğruluğunu gösteren herhangi bir delil de yok. Ayrıca Bay Gülen Hoca’nın ve çevresinin bu darbe teşebbüsünü organize ettikleri söyleniyor. Bana ulaşan bilgiler bunu da doğrulamıyor. Bay Gülen ve çevresi böylesi bir güce sahip değillerdir ve böylesi bir organizasyonu da yapmış olamazlar. Bu iddianın kanıtı da bilinmiyor. Böyle bir girişimin Bay Gülen Hoca ve çevresi tarafından uygulandığına dair hiçbir bilgi delil yok. Bana ulaşan bilgiler bu çerçevede.

Peki, kimdir bu teşebbüste bulunan insanlar?

Türkiye’de Bay Erdoğan’ın ve Ak Parti’nin son yıllardaki yanlış politik uygulamalarından ötürü rahatsız olan, kızgın olan, yetkili insanların karar ve uygulaması olduğu söyleniyor. Bu yönde ciddi deliller var, söylemler var, kanıtlar var ve inandırıcıdır. Şimdi bu olayın içeriğini araştıracak soruşturacak polis görevlileri, istihbarat birimleri ve yargı organları karara varacaktır. Hepimiz bunu duyacağız, öğreneceğiz. Ancak bu harekette bulunan insanların hepsi devletin görevlileridirler. Orgeneral, tümgeneral, tuğgeneral yani general, yarbay, albay düzeyinde devletin görevlileridirler. Elit insanlardır. Bu insanları para ile satın almak ya da emir kulu gibi kullanmak olanaklı değildir, olanaklı görünmüyor. Bunun kanıtı da yok. Bu insanların kızgın oldukları açıktır. Sayın Erdoğan ve çevresinin çok iyi düşünmeleri gereken nokta; şimdi bu insanlarımız niye bu kadar kızgındırlar, bu insanlarımız niye bu kadar öfkelidirler, olmalıdır. Bunun gözden geçirilmesi lazım. Benim tavsiyem Bay Erdoğan ve çevresi öfkeyle, kızgınlıkla her tarafa saldırmakla Türkiye’ye olumlu bir hizmette bulunmuyorlar. Ak Parti’nin geleceğini de tehlikeye atıyorlar.

Dünya’ya olumlu – olumsuz konular, gerekli – gereksiz konular için tahrik edici, aşağılayıcı söylemlerde bulunmak yarar getirmez. Vatandaşı kızdırmak, öfkelendirmek ve Türkiye’ye de yarar getirmez. Diğer taraftan bazı insanlar suç işlemişlerdir. Birileri mi yönlendirdi onları, kendileri kızgınlıkla mı böyle bir harekette bulundular, yasal çerçevede yargılanmalıdırlar ve suçlarının cezalarını da çekmelidirler. Ancak bu insanları aşağılamak, ellerini, çıplak bir şekilde, bağlayıp hayvanların ahırlarında oturtmak, bunlar hoş karşılanması gereken uygulamalar değil. Bir insan suç işlemişse işlediği suçu karşısında nasıl muamele görmesi gerektiği de yasalarla bellidir. Yasalarla belirtilmiştir. Uygulama yasal çerçevede olmalıydı. Bundan sonrada öyle olmalıdır. Öyle asarız keseriz havasıyla, idamı geri getiririz tutumuyla, dışarıdan birileri bunları organize ettiği varsayımıyla kendinize yardımcı olmazsınız. Bu insanların hepsi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin görevlileridir.

Bu bir yana, diğer yandan bu kadar insanı, on binlerce insanı, görevden uzaklaştırıyorsun. 24 saat içinde mi bu kadar insanın bu olaya karıştıklarını tespit ettiniz? Bu cümleyi tekrarlayayım; bu kadar insanın darbeye karıştığını 24 saat içinde mi tespit ettiniz? Dünya güler size. Bu kadar hakimin yerini nasıl dolduracaksınız? Bu kadar öğretmenin yerini nasıl dolduracaksınız? Yargı organları bunların hepsinin cevabını verecek. Esas darbeyi bu tutumla siz yapıyorsunuz. Türkiye’ye karşı, uygarlığa karşı, yasalara karşı, halka karşı bu uygulamalarla esas darbeyi siz yapıyorsunuz. Bu tutumunuzla demokratik devlet yapısına karşı siz darbe uyguluyorsunuz

Kendinize gelin!

 

Not: Tutukladığınız ve görevden aldığınız insanların hepsi için bunlar Fettullah Gülen organizasyonun yandaşlarıdırlar derseniz, bu doğru olabilir, bunu yapmakla haklıda olabilirsiniz ama darbeyi gerekçe yapmanız adil görünmüyor. Ayrıca bana ulaşan bilgilerde Fettulah Gülen hareketinin usul dışı davrandıkları adil davranmadıkları bilgisi de var. Fettullah Gülen hocanın tutumunu, görüşlerini ve yaptıklarını kabul etmek gibi bir duruşum yoktur. Bugünkü gelişmeleri doğru tespit edip kamuoyunu doğru bilgilendirmek hepimizin görevi olmalıdır.

 

Saygılarımla,

Hüseyin Baybaşin