KURD U KURDİSTAN DAVASININ GELDİĞİ AŞAMAYI DOĞRU OKUYUP ÇÖZÜME YOĞUNLAŞMAK BİZİM YAPTIĞIMIZDIR

0
585

Kurdistan Birleşik Devletleri’ni resmileştirmek amacıyla Hükümet kurulmuştur. Bizim araştırmalarımızın sonucu, bu adımın atılması gerektiğini gösterdi. Üç yıl gibi uzun bir süre bu işi nasıl yapmak gerektiğini araştırıp kendimizi bilgilendirirken, konu hakkında yazılı ve sözlü paylaşımlar yaptık. Mevcut Kurdistan siyasi hareketlerin bu projeleri yaşama geçirmelerini teşvik etmeye çalıştık. Öne çıkıp Kurdîstan Birleşik Devletleri’ni inşa etmeye çalışmak için adım atmak isteyen olmadı.

Enteresan olan, bu projenin Kurd u Kurdistan davası için en çok gerçekçi olduğunu hepsi kabul eden içerikte izahatlarda bulundular. Kurd u Kurdistan davası için hayati öneme sahip bu projenin yaşama geçirilmesi için hiçbir Kurdistani siyasi hareket elini taşın altına bırakmaya cesaret edemedi. Hepsinin mazereti aynıdır. Onlara göre bu proje için çalışmalara başlamak erkenmiş.(?) Bize göre bunun zamanı çoktan geçmiş bile.

Kurdistani siyasi hareketlerin hepsi, istisnasız hepsi Kurdistan’da işgalci olan devletlerden bir veya daha fazlasına bağımlı duruma düşürülmüşlerdir. Mevcut siyasi hareketlerimizden biri kalkıp Kurdistan Birleşik Devletleri projesine sarılırsa, Kurdistan’da işgalci devletlerin hepsinin barbarca saldırısına hedef olurlar.
Böylesi bir durum, Kurdistani siyasi hareketleri zor durumda bırakır.

Kurdistan Bölgesel Hükümeti’nin geçen yıl gerçekleştirmiş oldukları çok başarılı ve tarihi öneme sahip Bağımsızlık referandumundan sonraki durumu hepimiz gördük. Başta, faşist Türkiye devleti, İran, Irak ve onların işbirlikçileri hep birlikte barbarca ve leş kargaları gibi Kurdistan’ın yaşam damarlarına saldırdılar. Bu örnekle durum değerlendirmesi yaptık.

Biz, Kurdistani siyasi hareketlerinin Kurdistan’da işgalci devletlere bağımlı duruma düşürüldüklerini çok iyi biliyoruz. Onların durum ve şartlarını da çok iyi biliyoruz. Kurdistan Birleşik Devletleri projesi gibi bir siyasi harekete öncülük yapmaları, onları zor durumda bırakır. Bu zorlukları göğüslemeyi göze alamıyorlar.

Yiyecekleri, giyecekleri, savaş gereçleri, yaralı ve hastalarının ilaç ve tedavi gereksinimleri gibi Dünya ile iletişimleri de, Kurdistan’da işgalci olan barbarların kontrolünde olan ülkeler üzerinden sağlanıyor. Bu ve başka nedenlerden ötürü mevcut Kurdistani siyasi hareketleri, barbar işgalcilerin hepsini birden karşılarına alamazlar. Bize göre bu duruma düşmemeleri gerekirdi. İşgal güçlerinin dışında bir güç ile işbirliği yapmayı başarmalıydılar. Bizim veya başkalarının görüşleri ne olursa olsun. Ortada olan gerçek durumu dikkate alarak çözüm üretmek zorundayız. Bu anlayışla biz, Kurdistan Birleşik Devletleri projesini olduğu gibi sırtlamak için çalışmalara başladık. Taşın altına elimizi bırakmak yerine, biz taşı sırtladık.

Bu yılın 24-Temmuz ayında İsviçre’nin Lozan şehrinde Hükümetimizi ilan ettik. Çok kıymetli, soylu ve kararlı çalışma arkadaşımızla ilk adımı attık.
İkinci adım için yoğun çalışmalar yapılıyor. Müttefiklik ortaklığı ile Kurdistani siyasi hareketlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Kurdistani siyasi hareketlerimizi Kurd u Kurdistan davasının düşmanlarına, Kurdistan topraklarını işgal etmiş olan barbar devletlere bağımlı olmaktan kurtarmak zorundayız. Bu, işimizin ikinci adımıdır. Bunu başaracağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Xweda böyle emretmiş. Hiçbir güç buna engel olamaz. Kurdistan Birleşik Devletleri’ni resmileştirmek için Hükümet kurulmuş. Bunun geriye dönüşü yoktur. Bize katılmak isteyen soydaşlarımız, bu kararımızı kabul etmeleri gerekiyor. Elbette Devletle yapısının altyapı çalışmaları için kurumlar ve çalışmalar gerekecek. Bu çerçevede her Kurdçü bireyin desteğini istiyoruz. Planımız üç temel adım üzerine çizilmiştir.

Üçüncü adım, işgalci barbarları kutsal Kurdistan topraklarından kovmaktır. Bunu da başaracağız. Bizimle aynı inancı paylaşan kardeşlerimiz çalışmalarımıza katılıyorlar.
Paylaşımlarımızda şartlar izah edilmiş. Bu hususta soruları olanlar, bize ulaşarak cevap alabilirler. Bizi, bu çalışmalarımızdan vazgeçirmeye yönelik yaklaşımlar, rahatsız edicidir. Bizimle iletişim kurmaya çalışanların bu hususu anlamalarını rica ediyoruz. Dem xweş.

17-11-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin