JİNA EMİNİ’NİN ÖLÜMÜ KURD HALKININ YÜZ YILLIK TRAJEDİSİDİR

0
981

İran’da ‘ahlak polisi’ tarafından 22 yaşındaki Kurd kızımız Jina Emini gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetti. Jina Emini’nin ölümü bir trajedidir. Jina  Emini’nin ölümü açık bir insan hakları ihlalidir.

Kurdistan Rojhılat’ında gerçekleşen bu katliamdan sonra protesto gösterilerini yakından takip ediyorum. Hayatını kaybeden 22 yaşındaki Saqizlı Jina Emini için İran ve Rojhılat (Doğu Kurdistan) genelinde grev başlatıldı ve gece boyunca gösteriler sürdü. Dün gece Saqiz, Meriwan, Bane, Dêwlan, Sewlawa, Kamêran, Mahabad, Bokan, Piranşar, Şino, Nexede, Dehgulan diğer kentlerde dükkânların çoğu kapatıldı ve halk sokağa çıkarak protesto gösterisi düzenledi. İran terör rejiminin müdahalesi üzerine birçok yerde göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Güvenlik güçlerinin doğrudan ateş açması sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi, 94 kişi yaralandı.

Bu olayların Rojhılat’ta Kurdistan devrimine hizmet etmesi bu insanlarımızın hayatını kaybetmesini anlamlaştırır.

Jina Emini soydaşımız gözaltına alınıp katlediliyorsa o ülke rejiminin savunulacak hiçbir yönü yoktur.  İran rejimi terör rejimidir. Orada ki polisler de terör rejiminin polisleridir. Bu olay yeni değil fakat üzüntü verici bir gelişmedir.

Bu rejimin terör yapısı olan gerçeğini insanların kabul etmesi gerekir. Bu barbarlığın savunulacak hiçbir tarafı yoktur.

 

Hayatını kaybeden 22 yaşındaki Saqizlı Jina Emini’ye ve Rojhılat’ta Kurdistan devrimine hizmet ederken hayatını kaybeden soydaşlarımıza Xweda’dan rahmet tüm halkımıza başsağlığı diliyorum.