DURAN KALKAN’IN AÇIKLAMALARINA HÜSEYİN AMCANIN CEVABI

0
657

Duran Kalkan; ‘‘Silahlı mücadele önemli bir alan. Kurdistan’da baştan beri tartışmalı bir alandır. Bazıları PKK eşittir silah diyor, öyle sananlar var. Bazıları büyük yanlışlık diyorlar, her türlü yakıştırmayı yaptılar. Dış dünyadan yapıyorlar ama Kürtler adına da yapıyorlar. O ilkel milliyetçi, teslimiyetçi, küçük burjuva milliyetçi çevreler. Bunları çok gördük.’’

https://anfturkce.com/kurdIstan/kalkan-pkk-kurtleri-orgutlu-bir-guc-haline-getirdi-177648

Diyarbakır tabiriyle; ‘‘Duran sende durisen durisen tuz kavurisen’’

Senin mücadeleyi ne için ne yaptığın önemlidir. Kurd şahsiyetlerin neden yaşamlarından olduklarının önemli olduğunu hatırlaman gerekir. Eğer sen Türkiye’nin demokratikleşmesi için, Türkiye’nin herhangi bir köşesinde mutlu yaşamak için mücadele yaptığını söylüyorsan, bunun için silahlanıp daha çıkmanın bir gereği yok. Bağımsız devlet yapılanması için ve baskı altında olan Kürtlerin korunması için silahlanmanın gerekliliğinden bahsediyorsan, bu ayrı bir husustur. Bunun da uluslararası hukuki standartlar çerçevesinde yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ama siz on binlerce Kurd şahsiyetini ölüme sürükleyerek; ‘‘biz Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele ediyoruz’’ dediğiniz zaman akan sular durur.

Söylem ve eylem çelişkiye giriyor. Bu tür eleştirileri de değerlendirmeniz gerekir. Silahsız mücadele etmek isteyenlerin de kendilerinin bileceği iştir. Biz burada Kurdistan Birleşik Devletleri adı altında yeni bir mücadele başlattık. Bunun görülmesi gerekir. Diğer taraftan PKK saflarında mücadele edip yaşamını yitirmiş insanların hepsi Kurd ulusun yüreğidir, evladıdır, kardeşidir, annesidir ve babasıdır.

Olayın bir noktasını öne çıkararak eleştirileri yadırgamak halkın yeterli düzeyde bilgilenmesi için uygun değildir.

Devlet yapılanması oluşacaksa silahla kuvvetler de olacak, inzibat güçleri de olacak, koruma güçleri de olacak, asayişi güçleri de olacak, mahkemeleri de olacak, parlamentosu da olacak elbette ki…

Olacak ama siz bağımsız devlet yapılanmasını istemediğinizi söylediğiniz zaman, Türkiye’nin demokratikleşmesini hedeflediğinizi ısrarla ifade ettiğinizden ötürü, ben şahsen diyorum ki; o zaman silahlı mücadelenizin bir anlamı yok.

Milli görüş militanı olan Erdoğan çıkıp, Türkiye’yi bütün kurumlarını ele geçirebildiyse, her biriniz ayrı ayrı bin tane Erdoğan’dan çok daha fazla üstün yeteneklere sahip fedakâr insanlarsınız. Daha iyisini yaparsınız.

Eğer siz gerçekten Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele ediyorsanız yapmamız gereken budur. Belki PKK’nin fedakârca mücadelesini doğru değerlendirmeyip, yanlış eleştirilerle yadırgamak isteyen, küçümsemek isteyen ya da suçlamak isteyen çevrelerde vardır. Yok değildir ama sizin bu ifadeniz de yeterli düzeyde açıklayıcı değildir.

dileriz ki Kürt ulusuna ait bir çöp bile Kürt ulusunun kurtuluşu için malzeme olarak kullanılır. Onun bunu çıkarır için değil. Bizim eleştirimiz budur. Bizim itirazımız itirazımızda çerçevesinde budur. PKK’nin bazı eylemlerine bazı uygulamalarını biz doğru bulmamışız. Onu da izahatlı olarak PKK’nin en üst düzeydeki yetkililerine veya görevlilerine Sayın Apo dahil hepsine iletmişiz. Bugün de bize ulaşan bilgileri o çerçevede değerlendirip eleştiri ya da bilgilendirme yönünde çalışmalarımızı yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Belki bu olayların halkın içinden PKK’ye yönelik şikayeti olan fakat kürdistani değerlere taşıyan şahsiyetlerle konuşarak ve tartışarak daha sağlıklı bir bilgiyi ortaya çıkarıp ulusal kurtuluş mücadelesinin hizmetinde değerlendirmek yararlı olur.

Ayrıca PKK’nin yönetiminde var olan insanların bazıları bazen farklı açıklamalar yapıyorlar ya da yeterli açıklamalar yapmıyorlar. Belki bu açıklamaları da tek elden yapılması ve yeterli düzeyde açıklayıcı olması halkımızın daha doğru ve net olarak bilgilenmelerinde yararlı olur.