DAHA ÖNCEKİ YAZILARIMDA, SAKİNE CANSIZ…

0
1594

Daha önceki yazılarımda, Sakine Cansız ve çalışma arkadaşlarının kalleşçe tuzağa düşürülmeleri konusuna değinmiş ve bazı bilgileri sizlerle paylaşmıştım. Bu konu ile bağlantılı olarak, Kurdistan halkının özgürlük mücadelesine canlarını adamış olan asil Kürd insanlarının ve siyasi yapıların kurum ve kuruluşlarının, eksikliklerinden ve kusurlarından ders çıkarmaları gerektiğini belirtmiştim.

Süleymaniye’de bir Kürd liderine suikast girişimiyle ilgili bazı Türkiye Devletinin üst düzey görevlilerin tutuklanmış olduklarını da paylaşmıştım. Arkadaşlar, o şahıslarla ilgili Türkiye Devletiyle yapıyor oldukları takas pazarlığı sonunda birçok Kürd siyasi şahsiyetler serbest kalabilirler. Elbette bunu önemsemeliyiz. Daha da önemlisi, o şahısların içinde, Paris katliamıyla ilgili bilgileri olanların sorgularının Kürd halkıyla paylaşılmasıdır. Kürd halkı ve Kürd siyasi hareketleri doğruları bilmeleri ile oluşmuş olan olumsuz olaylardan ders çıkarmaları için, o şahısların sorgu görüntülerini izlemeleri çok önemlidir.

Güney Kurdistan’da 25 Eylül referandumundan sonra Kürd halkına yapılmış olan saldırı, Sakine Cansız ve çalışma arkadaşlarına yapılmış olan katliam saldırısı, Süleymaniye’de Kürd lidere suikast girişimi saldırısı, Rojava’da casus bireyler aracılığıyla yaratılmak istenen iç karışıklık, Serok Apo’nun Kenya’da tuzağa düşürülmesi, Kuzey Kurdistan’daki baskıların artırılmasıyla Türkiye kamuoyunun sürekli savaş durumuna alıştırılmak istenmeleri, bizim Hollanda’da rehin tutulmamız ve benzer olayların hepsi planlı olarak Kurdistan halkının özgürlük mücadelesini yok etmeye yöneliktir. Herkes, kendi adını bildiği gibi bilsin ki bütün bu zulüm dayatmaları Kurdistan’ın Bağımsızlığına malzeme olacaktır.

Bizler kararlı olalım. Başarılı olmaya odaklanalım.

İran Devleti doğal olarak İran için çalışacak. Türkiye Devleti de Türkiye için çalışacak.
Biz Kürdler de Kurd û Kurdistan için çalışmalıyız. Kürd halkı için Bağımsız Birleşik Kurdistan Devleti’nin resmileşmesi tek çaredir. Bu kolay mıdır? Bu zor mudur? Bu soruları geçersiz sayalım. Bize lazım olan, bize gerekli olan ve bizim hakkımız olan Devletimizin olmasıdır.
Bunun alternatifi yoktur. Demektir ki hepimiz Devletimizi nasıl resmileştireceğimizi düşüneceğiz. Görüşler-fikirler geliştireceğiz. Başka arayışlara girmeyeceğiz.

Bağımsız Birleşik Kurdîstan Devletinin resmileşmesiyle Kürd halkı zulüm ve yok olmaktan kurtulacak. Türkiye halkı savaştan kurtulup kendi geleceklerini nasıl idame edeceklerini bilecekler. Orta Doğu’da denge oluşacak. Barış ve refah ortamı oluşacak. Başka hiçbir çare yoktur.

Win di xêr û xweşîyê da bimînin.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin