BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KURDİSTAN İŞGALİNE DUR DEMELİDİR

0
248

Güney Kurdistan’da bağımsızlık referandumu yapıldığı zaman BM Genel Sekreteri; çok zamansız bir referandum, demişti. Referandumda yüzde doksan beş oranında evet oyu kullanıldı. Bunun hatırlanması lazım. Güney Kurdistan’da Kurdistan Bölge Hükümeti’nin egemen olduğu bölgeden milislerin çıkmasını istiyorlarsa IŞİD denen terör örgütünün oraya yerleşmesi konusunu da hatırlamalıydılar. Kendileri bunu çok iyi bilirler. Irak devlet unsurları o bölgeye kendi devlet silahlarıyla birlikte şehirleri teslim ettiler. Başbakan sıfatıyla Türkiye’nin Erdoğan’ı da o olayları koordine etti.
Orada milis diye adlandırdıkları Şengal’de ki Kurd silahlı güçleri ve YPG olmasaydı, oradaki Ezidi köylerinde bir tane canlı kalmazdı. Ne Arap, ne Kurd, ne Ezidi, ne Müslüman, ne de Hristiyan…
Bu konuyu iyice hatırlamalıdırlar. Sonra da milis dedikleri o güce teşekkür edip mükâfatlandırmalıdırlar. Sonrasında bölge halkının isteğine uygun bir çalışma başlatmaları için kendi görevlilerinin de olması gerekir. Rastgele sözler söylemekle Kurd halkının yarası sarılmaz. Kurd halkı, biraz daha sorumlu davranmalarını bekliyor. Önümüzde Kurdistan Birleşik Devletleri İnisiyatifine bağlı proje var. Kurd halkı bağımsızlık istiyor. 2017’de Güney Kurdistan bölgesinde yapılan referandum sonucu da bunu kanıtladı. Seçim sonucuna göre Kurd halkı yüzde doksan beşin üzerinde bağımsızlık istiyorsa Birleşmiş Milletler bunu görmezlikten gelemez.
Orada egemen olan işgal gücü devletlerinin kirli oyunlar oynamaktan vazgeçmeleri ve oynadıkları zaman da Birleşmiş Milletler tarafından soruşturmaya tabi olmaları ve cezalandırılmaları gerekir. Birleşmiş Milletler kurumunun esas görevi budur. Kendilerine bir kez daha hatırlatmamız gerekir.