BİRAZ DA ZİYARETÇİLERİMDEN SÖZ ETMEK İSTİYORUM

0
628

Son bir ay içinde dört ayrı ziyaret aldım.
1- İsviçre’den saygıdeğer hanım hemşerim ziyaret etti. Çok birikimli, geniş bilgi sahibi, alçak gönüllü, olayları olumlu yönüyle değerlendiren asil bir Kurd, soylu bir insan. Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet çalışmaları konusunu ve Kurd siyasi hareketlerinin durumunu genişçe mütalaa ettik. İkimiz de Licê’li olduğumuzdan dolayı, biraz da Licê’yi konuştuk.

2- Almanya’dan bir hanım bir de bey soydaşım, Kurdistan Birleşik Devletleri projesinin çerçevesiyle ilgili uzunca konuştuk. Hükümet çalışmalarının diğer Kurdistani siyasi hareketlerle birlikte çalışmaya nasıl baktığımızı, Hükümet çalışmalarına katılım şartlarını konuşup karşılıklı görüş alışverişini uygarca paylaştık.

3- Yine Almanya’dan Ali Ghazi bey dostum, oğlu Kawa ve ilk kez tanıştığım saygıdeğer bir soydaşım birlikte geldiler. Bildiğiniz gibi Ali Ghazi bey, MAHABAD KURD CUMHURİYETİ Cumhurbaşkanı ölümsüz Kurd Lider Kadî MİHEMED’in tek oğludur. Kek Ali 1933 doğumludur.
Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet çalışmalarından büyük haz ve enerji alıyor. Son dönemlerde çok ciddi sağlık sorunları vardı. Şimdi çok iyi. “Kurdistan Birleşik Devletleri projesi beni iyileştirdi” diyor Kek Ali.
Benim tutukluluğum onu çok rahatsız ediyor. Kawa gittikçe olgunlaşıyor.
Yeni tanıştığım soydaşımız çok Asil bir insan. Felsefe Hocası. Kurdistan tarihi ve Kurdistanî siyasi hareketleri hakkında geniş bilgi sahibi ve Kurdistan Birleşik Devletleri projesine hayranlığını ifade etti. Kurdizm görüşüne çok önem veriyor. Bir Kurd bölgesi olarak gördüğüm beyefendi soydaşımız, bir grup arkadaşları temsilen görüşmeye lütfedip gelmiş.
Kurdistan Birleşik Devletleri projesine, grup olarak katılmaya karar vermişler. Hükümet çalışmalarına önemli hizmetleri olacağına inanıyorum. Kendi çalışma arkadaşlarımla değerlendirip bu dostumuzla bir daha görüşeceğiz.
Ali Ghazi bey her ay ziyarete geliyor. Benim haftada bir ziyaret hakkım var.

4- Hollanda’dan bir hanımefendi Avukat ve Belçika’dan bir Doktor birlikte geldiler. Avukat hanım Dünya güzeli bir insan. Doktor ise olağanüstü bir şahsiyet. Bireysel kibir ve ego’yu aşmış mükemmel bir insan. Benim sağlığımla ile ilgili kısaca konuştuk. Türkiye’nin geçmişini geleceğini daha çok konuştuk.
Bu iki insan, bana iki evladım kadar-gibi yakın ve kıymetlidirler.
Ara Güler’in İstanbul adlı kitabını da hediye olarak getirmişler. Ara Güler 1955 yılından 1985 yılına kadar İstanbul şehrini kare kare resimlemiş.
Siyah beyaz resimler, gençlik yıllarımın İstanbul şehrini film şeridi gibi izletti bana.
Çocuklarım, bazı yakınlarım, Avukat’larım sistemli-düzenli olarak ziyaret ederler. Son dönemlerde, Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet çalışmalarına daha çok süre ayırmak zorunda kalıyorum.
Kurd u Kurdistan davası için bu proje olmasa olmazdır. Bunun önemini görebilen soydaşlarımız, bu çalışmalara katılmalıdırlar. Yapılıyor olan çalışmalar yorucu olsa da, değiyor.

09-11-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin