Baybasin taps – Prof Ton Derksen

0
1995

Hollanda’nın en önde gelen profesörü, ve dünya çapında taninmiş bilim adamı, sayın Ton Derksen, dava hakkında ikinci kitabini yazdı. Bu kitapta tespit ettikleri şok edici: dava ‘da kullanılan telefon konuşma kayıtları Türkiye’de düzenlenmiş ve Hollanda devlet görevleri tarafından bilerek ve isteyerek yanlış tercüme edilmiş olduğunu tespit etti.

Ayni zamanda Hollanda’nın, Utrecht kentinde Baybaşin davası hakkında büyük bir kongre düzenlendi. Bu kongreye ev sahipliği yapan bay Derksen, detaylıca davanın nasıl Hollanda ve Türkiye yetkilileri tarafından düzenlendiğini ve bu görüşme kayıtlarının nasıl bilerek ve isteyerek yanlış tercüme edildiğini açıkladı ve manipülasyon sonucu hazırlanmış olduğunu tespit etti.

Bu kongreye katılanlar Hollanda’nın tanınmış avukatları, yazarları, gazetecileri ve entelektüel çevreleri idi. Katılanlar arasında Baybaşin  davası bir siyasi dava olduğuna inanan – yani suçsuz olduğuna inanan – ve bu suça ortak olmak istemeyen ve bu sebeplen istifa eden sekiz eski ceza evi yöneticileri katildi.