ALİ QAZİ’YE XWEDA’DAN RAHMET DİLİYORUM

0
624

1946 ve 1947 döneminde Mahabad Kurd Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı sayın Qazi Muhammed’in tek oğlu olan, benim de yakın dostum Ali Qazi bu sabah Xweda’nın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine yaratanımızdan rahmet dilerken,  mekânının cennet olmasını dilerim.

Özellikle eşi hanımefendiye ve çocuklarına başsağlığı diler, acılarını paylaştığımızı bilmelerini isterim. Ali Qazi ile 1970’li yıllardan beri şahsen tanışırım. Bizim maruz kaldığımız süreçten beri sürekli yanımızda oldu. Bana; benimle görüşmediği gün bir eksiklik hissettiğini, söylerdi. 1995 yılından beri rehin olarak bulunduğum Hollanda’da her ay beni ziyarete geldi. En ağır şartlarda hapishane de olduğum zamanlarda bile kar, kış, kıyamet, iş ve güç demeden her ay beni ziyarete geldi. Kurdistan’da işi ve gücüyle uğraşırken bile sırf ziyaret için gelirdi. Bu bir insani ilişki kadar insanlığın hukuki ilişkisi çerçevesinde değerlendirildiğinde Kurd toplumu içerisinde ender görülen şahsiyetlerden biridir.

Birkaç yıl önce de hapishanede ziyaretime geldi. Espiriyle dedi ki; Kêke Hüseyin, seninle beraber hiç fotoğrafımız yok, ölüm kalım var, seninle fotoğraf çekelim.  Özel izin alarak kendisiyle fotoğraf çektik.

Son altı yedi aydır çok ağır hastaydı. Benim çocuklarım sürekli onu ziyarete gittiler. Özellikle ortanca oğlumla iki kardeş kadar yakın hissedercesine iyiydi. Benim ortanca oğlumla ilgili bana espri yapardı.  Kêke Hüseyin o tam bir Kurddür, derken zevk aldığını görmüştüm.

Ali Qazi bey ile anımı kısaca anlatırken ve saygıdeğer soydaşlarıma anlatırken, hepiniz tanıyorsunuz. Bizi derin üzüntüye soktu ve Xweda’nın rahmetine kavuştu.

Not: Ali Qazi Kurdistan Birleşik Devletlerinin kurucu üyesiydi.

Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti adına

YEKÎTÎYA DEWLETÊN KURDÎSTAN