BARBARLIK, ZULÜM ZEBANİLİKTİR BARIŞA HİZMET ADINA İNSAN HAK VE HUKUKUNA SAYGI GERÇEK VE KALICI GÜÇTÜR

0
77

15 Eylül 2020 Kurdistan saatiyle 20:35’ te ABD’nin başkenti Washington’da İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında imzalanmış olan barış ve iş birliği antlaşması takdirle karşılanması ve alkışlanması, insani prensipler gereğidir. ABD başkanının huzurunda Beyaz Saray’da imzalanmış olan bu anlaşma bölgenin beklentilerine ve gereksinimlerine olumlu katkıdır. İnsanlık adına yapılmış ciddi barışçıl hizmettir. Bu anlaşma, İsrail Devletini bölgede çok daha fazla etkin duruma getirmiştir. Yine bu anlaşma Birleşik Arap Emirlikleri’ni ve Bahreyn Devletini de bölgede etkin devlet konuma getirmiştir. Bu anlaşma ile bölgede fitnecilik, karıştırıcılık, şantaj ve tehdit anlayışıyla, barbarlıkla ve başkaların haklarını yok saymayı marifet, beceri, başarı ve ya güçlü devlet olmak gibi göstermeye çalışan devlet ve çevrelerin suratına insanlık adına güçlü bir tokattır. Bölgede zulmün ve karıştırıcılığın kaynağı olan böylesi yıkıcı çevreler bölgede verilmiş olan bu önemli kararın yerine getirilmesinin masasında ‘‘yok’’ sayılmışlardır. Çağımız insanlığa hizmet, hak ve hukuku korumayı gerektiriyor. Orta çağ zihniyetiyle güç olmaya çalışan barbarlar ise tarihin karanlık sayfalarında kaybolmaya mahkûmdurlar.

Filistin halkı için bu anlaşma ciddi ve güçlü güvencedir. Bunu farklı göstermeye çalışmakta akıl kârı değil ve gerçekçi de değil.

Biz Kurdistan halkı için bu anlaşma çok olumlu olup Kurdistan Birleşik Devletleri’nin resmileşmesine çok güçlü bir desteğin kaynağıdır. Biz Kürdler bu gelişmeleri ciddiyetle takip edip dikkate alarak bağımsızlık için kararlıca çalışmalarımızı geliştirmeliyiz.

Erdoğan Türkiyesi Kurdistan halkına yönelik barbarca zulüm ile sistemli olarak soykırım uygulamasına Suriye ve Irak’ta da devam etmesi, Erdoğan gibi Türkiye’yi de marjinal konuma sürüklemiştir. Kürd düşmanlığı Erdoğan’ın yüzünü, söylemlerini ve ruhsal yapısını cehennem zebanisine dönüştürmüştür. Konuştuğu zaman onun suratına, sözlerine ve vücut hareketlerine dikkat edin. Sapık bir sokak serserisini görmüş olursunuz. Zebani tanımını bu anlamda kullanıyorum. Kürdlere zulüm ve Kürd düşmanlığı Türkiye’ye yalnızca kaybettirecektir. Bunu göremeyen ya geri zekalıdır ya da gerçekleri görmezlikten gelmek gibi ruh hastasıdır. Irak ve Suriye’ye  Kürd düşmanlığı kaybettirdiği gibi Türkiye’ye de kaybettirecektir. İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn anlaşması da bölgede yeni istikametin çok güçlü bir adımıdır. Barbarca zulme sarılmakta ısrar kaybettirir. Kalıca barışa, hak ve hukuka saygı ile hak ve hukuku korumak adına hizmet her çevreye kazandırır. Bizim Kurdistan Birleşik Devletleri hükümet çalışmaları bu prensipler temelindedir.

Bi Xêr Be

15.09.2020

Saygılarımla, Hisên Baybas