KURDÎSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ HÜKÜMETİNİN İKİNCİ KURULUŞ YILINI KUTLUYORUZ

0
183

Kurd halkı kendi welatına sahip çıkmamakla, Kurd soyunun yok olmasına hizmet etmiş olduğunu görmek, anlamak ve kabul etmek mecburiyetindendir.

Bunun yanı sıra biz Kurdler, Kurd olmayanlar tarafından yönetilmekten rahatsızlığımızı gizlememeliyiz. Kurd olmayanlar tarafından yönetilmeyi kabul edenlerin nedenleri ne olursa olsun, nedenleri mantıkla, akılla, haysiyetle, şerefle, insani değerlerle bağdaşmaz. Korkuyla da izah edilemez.
Korkuyla izah edilemez çünkü hepimiz ölümlüyüz. Nasıl doğmuş isek öyle de öleceğiz. Bu durumu biliyoruz. O halde niye korkalım?
Hiçbir değer ölçüsüyle bağdaşmayan, korkunun gereksizliğinin de bilincinde olan onurlu Kurdler, niye Kurd olmayanlar tarafından yönetilmeyi kabul etsinler?

Fırsat düşkünü olup madiyeti ulusal kimliğinden çok daha fazla önemseyenler ve çıkara bağlı olarak Kurdistan işgalcilerine bağımlı duruma gelenler, bilmelidirler ki, Kurd olup Kurdlüğe ihanet edenler asla ve asla yaşamlarında huzur bulamazlar. Ölümlü Dünya’da bir insanın kendi ulusuna temelinden karşı durup, kendi welatının işgalcilerinin ve kendi Halkına soykırım uygulayanların yanında yer alması kadar aşağılık bir duruma düşmesi mümkün değil.
Biz kürdüz. Bizi welatımızı niye başkaları yönetsin?

Ben, bu sorunun yanıtını on yıllarca düşündüm. Sonra da ciddi araştırmalar yaptım. Kabul etmek zorunda kaldım ki, Kurdistan welat ve halkı adına siyaset yapıyor olanların hepsinin yapıyor ve yürütüyor oldukları siyasi stratejiler kafa-zihin karıştırıyor.
Kurdistani siyasi hareketlerin hepsi Kurdistan işgalcilerine bağımlı olduklarını kabul etmek zorunda kaldım. Bu darboğazı aşmak gerekiyordu. Yeni, hedefi net ve kurdistani siyasi strateji gerekiyordu. Kurdistan birdir. Farklı barbar güçler tarafından işgal edilmiş ise de Kurdistan welatı birdir. Öncelikle bunu belirlememiz gerekiyordu. Kurdistan Halkı da Kurdistanlıdır.
Farklı lehçeler var. Kurdçe’nin birden çok diyalektik gerçeği Kurdistan zenginliğidir. Hepsi Kurd ve Kurdistanlıdırlar.

Niye Kurdistanlı değil de, Türkiye’li, İran’lı, Irak’lı veya Suriye’li olalım? Niye Türkiye Kurdü olalım? Niye Kurdistan’lı, Kurdistan Kurdü olmayalım?
Böylesi milyonlarca sorularla boğuştum. Kurdistan welatını ve Kurdistan’lıları birleştirmenin zemini yoktu. Kurdistan Birleşik Devletleri projesinin oluşmasının nedeni bu zemini oluşturmaktır. Bu projeyi gerçekleştirmek için de gerçekçi siyasi ideoloji ve bu ideolojiye bağlı siyasi hareket zorunlu olarak gerekliydi.
İdeolojimiz, “Kurdizm” dir. Başka ideolojiye ihtiyacımız yoktur. Kurd Halkının soylu tarihinin deneyim ve bilgilerinden esinlenen “Kurdizm” temelinde, Kurdistan Birleşik Devletlerini resmileştirecek kurumun adı ve statüsü “Hükümet” olmalıydı.

Biz de, 24 Temmuz 2018 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye’nin devlet statüsü kararının verilmiş olduğu aynı bina ve aynı odada Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümetinin kuruluşunu ilan ettik. Elbette ki bunun içini dolduracağız. Ulusal kimlik, pasaport, para birimi, ekonomi, ordu ve gerekli tüm kurum ve kuruluşları oluşacak. Bunun için de BM kurumuna müracaat dosyası, Kurdistan Birleşik Devletleri Anayasası ile yapılacak. Güçlü devletlerle stratejik ortaklık ve gerekli sermaye ile birlikte olmak şarttır.
Bizim çalışmalarımızın kapsamı budur ve başarı mutlaktır.

Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti’nin ikinci kuruluş yıldönümünü 24-Temmuz-2020’de olduğumuz her yerde gururla kutlayalım. Evimizde, işyerimizde, yemek ve sohbet masamızda, Kurdistan Birleşik Devletleri haritası ve ulusal marşımız ile kutlayalım. Kendimize güvenelim.
Bi navê xwedan Kurdîstan.

YEKÎTÎYA DEWLETÊN KURDÎSTAN mala me ye.
Kurd u Kurdîstan her hebî.