KURD HALKI İÇİNDE BULUNDUĞU KARANLIK DAR BOĞAZI AŞACAKTIR

0
222

Bazı insanlar kusurlu davranışlarının esiri olacak kadar ruh hastasıdırlar, kendilerine yarayacak edinimler için çok çirkinlik yapmayı marifet zannederler. Kendilerini içinden çıkılamaz duruma düşürdüklerini anlayınca da kendileri dışında herkesi suçlayarak kendilerini korumaya çalışırlar. Yalanlara sarılırlar. Böylece daha beter duruma düşerler. Kusurlu-hastalıklı kişilikler böylece sürekli olarak kendi bedenlerinde hapistedirler. Psikiyatrik tedaviyle düzelmeleri bir ihtimaldir.
Bir de fırsatçı çıkarcı kişilikler kendi kusur ve suçları için sürekli olarak mazeretlere sığınırlar. Bu tiplerin tedavileri de mümkün değil. Mem û zînên hikayesindeki beko ayan gibidirler.
Bir de bencil ve kıskanç kişilikler sürekli olarak kendilerini tatmin etmeye çalışan bu tipler esir gibi yaşarlar, bunlar da hiçbir zaman düzelemezler.

Elbette onurlu yiğit ve sorumluluk hissiyle yaşayanlar eksiklerinin kusurlarının ve suçlarının sorumluluğunu kabul eder, başlarından geçenleri deneyim olarak görür. Geleceğe yönelik dürüst davranmayı prensip edinerek kendilerine ve topluma yararlı olmaya gayret ederler.
Esasen kurd halkının içinden çoğunlukta olan kurdistani bilinçle donanılmış olan şahsiyetler öğreterek verimli olup paylaşmayı sorumluluk kabul eden şahsiyetlerdirler. Toplumumuzun iyilik melekleleridirler. Hastalıkların doğal doktorları olup sorunlara çözüm üretebilen eşsiz kahramanlardırlar, korkuyu yobazlığı bilmezler. Kurdlüğün sembolü bu asil karakterlerdir.

Kurd toplumu olarak bu tipleri bulup öne çıkarmalı kurd u kurdistan davasının hedefine ulaştırılmasının hizmetine kazandırmalıyız. Kurd toplumu içinde böylesi şahsiyetler çoktur. Onları görebilmek üstün ayrıcalıklı meziyettir. Böylesi şahsiyetlerin kararlı çalışmalarıyla kurdistan birleşik devletleri hedefine ulaşır. Böylece kurd halkı içinde bulunduğu karanlık dar boğazı aşmış olur.
Kurdistan Bağımsızlığı için yaşayacaksak bu prensipleri esas almalıyız.

Saygılarımla, Hisên Baybas