KÜRT HALKI İÇİN BAĞIMSIZ DEVLET GEREKMİYOR DİYENLER KÜRT HALKINA HAKARET EDİYORLAR DEMEKTİR. ARTIK BU REZALETTEN KURTULMALARI GEREKİYOR

0
704

Birinci dünya savaşı sürecinde kürt siyasi çevrelerin yetersiz kalmalarından ötürü kürt halkının hak ve hukuku için gerekli çalışmalar yapılamadı. Kurdistan toprakları da parçalara bölündü ve işgalcilere pay edildi. Bunun sorumluluğu o dönemde kürtlerin temsilciliğini yapan çevrelerin boyundadır. O zaman da kendilerini çok biliyor zanneden kendilerinden başka kürtlerin hak ve hukukunu başkasının savunamayacağına inanan dar görüşlü siyasi çevreler, kürtler bağımsız kürdistan kuramazlar veya kürtler için kurdistan devletine gerek yok demişlerdi. O zaman böylesi görüş ile kurdistan topraklarının parçalanmasına neden olanlar, görüşlerinde yanlıştılar ve söylemlerinde de haksızdılar. Acı da olsa üzücü de olsa gerçek budur, kabul etmek zorundayız. Bugünlerde de kürt halkı adına siyasi çalışma yürüten çevrelerin çoğu aynı dar çerçevenin dışına çıkamıyorlar. Bu durum benim midemi bulandırıyor. Gerçekçi olmak ve halkımızın hak hukukuna sahip çıkmak zorundayız.

Bazı siyasi çevrelerin çıkar hesaplarına uymuyor diye diğer bazı siyasi çevreler kendi korkaklıklarını aşamıyorlar diye biz kürtler kurdistanın topraklarının hepsinin birleşmesinden ve kurdistanin bağımsızlığından vazgeçmeyeceğiz. Biz, Kurdistan topraklarının tamamını birleştirerek bağımsız Kurdistan birleşik devletlerini resmileştireceğiz. Soylu değerlere sahip Kürt halkının kendi Bağımsız ülkesini resmileştirip yönetebileceğine inanıyoruz. Soylu Kürt halkı için gerekli olan budur. Bu, birilerinin çıkarlarına uymuyor ve birilerine de batıyorsa bu da onların sorunudur, kürt halkının değil. Kürt halkının adına siyasi çalışma yürüten çevreler kurdistan bağımsızlığını kabul etmek ve ona inanmak zorundadır. Sömürgeci işgalcilere bağımlı siyaset yapmak o çalışmayı yürütenlerin çıkarına olabilir ama kürt halkının çıkarına da yararına da değildir. On bin yılı aşkın soylu tarihe sahip olan kürt halkının “devleti olmasın” diyebilenler ya hak ve hukukun yolunu yordamını bilmiyorlar veya kendi çıkarları öyle davranmalarını gerektiriyor ya da çok korkaktırlar.

Biz, bu durumdaki çevrelerin hepsini bir kalıpta değerlendiriyoruz ve biz bağımsız kurdistan birleşik devletlerini resmileştireceğiz diyoruz. Kuruluşunu ilan ettiğimiz hükümetin çalışmaları da bu inanç ve karar çerçevesindedir.

Saygılarımla, Hisên Baybas