SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜMLERİNİ GÖREBİLMEK İÇİN DÜRÜST VE SAĞLIKLI OLMAK ZORUNDAYIZ

0
269

Kurdîstan ve Kurd Halkının sorununun temelinde işgalciler, barbarlıkları, zulümleri, sıkıcılıkları, fitnecilikleri, fesat ve soygun düzenini kurumlaştırmaları gibi Kurd Halkına yönelik sistemli soykırım uygulamalarıdır. Bütün bunları yapıyor olan leş kargaları, kirli zihniyet taşıyıcıları olan işgalciler, hiç utanmadan yaptıklarıyla mağdur ettikleri Kurd Halkını suçlayabilmeleridir.
İşgalciler, hem suçlu hem de güçlü olduklarını bize kabul ettirerek, Kurdîstan ve Kurd Halkının temel sorunu olduklarını unutturmaya çalıştıkları da ayrı bir gerçektir.

Kurdîstan topraklarının zorla işgal edildiğini, Kurd halkına barbarca zulüm ile soykırım uygulanırken, Kurdîstan zenginlik kaynaklarının çalınıp gasp edildiğini, bu gerçeklerin Kurdîstan ve Kurd Halkının temel sorunu olduğu inkar edilemez. Bu zulmün sürdürülebilinmesi için, işgalci barbarların bazı Kurdleri kullandıklarını da inkar edemeyiz. Bilinçli veya bilinçsiz, isteyerek istemeyerek, Kurdîstan’ın barbar işgalcilerine hizmet ediyor olan Kurdler vardır. İşgalcilerin egemen oldukları Kurdîstan topraklarında yaşıyor olan soydaşlarımızın bazıları, geçimlerini sağlamak amacıyla işgalcilere hizmet ettikleri anlaşılabilinir.

Bu durumda olan soydaşlarımızdan ricamız, geçinebilmek için işgalcilere bağımlı duruma düşürülmüş olduğunuzdan ötürü eziklik hissetmeden Kürdlüğünüzü geliştiriniz. Dilinizi konuşup yazmayı öğrenmeye gayret edin. Çocuklarınıza Kurd dilini, Kurd kültürünü ve Kurd u Kurdîstan tarihini öğretmeyi ibadet olarak görün ve yerine getirin. Kurd olan her insanın bunu yapabileceğinden şüphem yoktur. Her Kurd insanının bunu yapmak istediğine inanıyorum. Benim hatırlatıp rica ile yapılmasını istediğim bu temel gereksinimlerin çok kolayca yapılabilineceği gibi Kurdîstan ve Kurd sorununun temelinden çözümüne çok önemli hizmet olduğunu hatırlatmaktır. Dilimizi, kültür ve tarihimizi doğru bildiğimizde, sorunumuzu doğru tespit edebilir ve doğru yoldan çözüme de yoğunlaştırabiliriz.
Uzman ve yazarlarımızın da bu hususla ilgili çalışmalara ağırlık vermeleri önemlidir, değerlidir ve gereklidir.

Diğer taraftan, işgalcilere bilerek, isteyerek siyasi arenada hizmet ediyor olan soydaşlarımız artık bu duruşlarından vazgeçmelerini rica ediyoruz. Hepimiz inanarak, işgalcilerle aynı devlet çatısı altında Demokratik normlara bağlı olarak bir arada yaşayabilmek için çalışmalar yaptık. Başarılı olamadık. Çünkü, işgalciler bizim vatanımızda bizim Halkımız için eşit haklarla tutumlarına son vermek istemeyen işgalciler, temel sorundurlar. Bizim için tek bir seçenek kalıyor.
Ya bağımsızlık ya bağımsızlık.
Bizim için uygun olan, zorunlu olan, bağımsızlıktır.

Kurdîstan Birleşik Devletleri’nin resmiyet kazanmasıyla kendi kendimizi yöneteceğiz. Her uygar Halk gibi kendi vatan topraklarında kendilerini yönetmek, Kurd Halkının da hakkıdır. Bu inançla yaşıyor olanlarımız kararlı çalışmalarla Kurdîstan Birleşik Devletleri’ni resmileştirebiliriz. Yaradanımıza inanacağız. Kendimize güveneceğiz. Korku ve beceriksizlik gibi ucuz, basit bireysel çıkar hesaplarına prim vermeyeceğiz.
Bi navê Xwedan Kurd u Kurdîstan.
Kurdizm bilinciyle, felsefesiyle ve kararlı çalışmalarla Bağımsız Kurdîstan Birleşik Devletleri’ni resmileştireceğiz.

Hiçbir soydaşımızın sigara, alkol ve benzeri gereksiz alışkanlıklara bağımlı yaşamamasını rica ediyoruz.
Her soydaşımızın sağlıksız beslenmekten uzak durmasını rica ediyoruz.

Öğle saatine kadar uyku uyuyan soydaşlarımızın kendi vücut bağışıklık sisteminin dengesini bozduklarını bilmeleri gerekir. Sigara, alkol gibi gereksiz alışkanlıklar gibi gündüz vakti uyku da sağlıksızlığın temelidir. Can düşmanıdır.
İşgalcilerin Kurdîstan ve Kurd Halkının temel sorunu, düşmanı olduğu gibidir.
Elbette ki her insan kendi istediği gibi yaşayabilir. İnkar edilemeyecek bir gerçektir ki sağlıklı yaşayarak kendimize, ailemize, Halkımıza ve vatanımıza çok daha fazla yararlı hizmet edebiliriz.

Öğleye kadar uyuyanlar, sağlıklı düşünemezler. Bilimsel bilgi budur. Sabah erken kalkıp gece uyumak niye zordur ki? Paranı, sigaraya, alkol ve benzeri maddelere verip kendini zehirlemekle yalnızca düşmanlarını sevindirirsin. Bunu bilmek için dahi olmak gerekmiyor. Bağımsız Kurdîstan’da sağlıklı yaşamak inanç ve kararıyla.

03-02-2020

Saygılarımla, Hîsen Baybaş