KURDÎSTAN BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN BİRİNCİ KURULUŞ YILINI KUTLUYORUZ

0
703

Kurdîstan Birleşik Devletleri’nin birinci kurtuluş yılını kutluyoruz. 24 Temmuz 2018 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde LE CHÂTEAU d’OUCHY binasında Kurdîstan Birleşik Devletleri’ni inşa ederek resmileştirmek amacıyla hükümet kuruluşu ilan edildi. Anılan şatoda 24 Temmuz 1923 yılında bugünkü Türkiye’nin kuruluşu ilan edilmişti. Böylece, Kurdîstan devlet yapısı ve toprak bütünlüğü, uluslararası statüsünü getirmişti. O tarihten önce, Kurdîstan devleti, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi. Bizim hükümet ilanı aynı ülkede, aynı şehir, aynı Şato’nun, aynı odasından gerçekleştirildi. Bizim için, bu projenin hükümet ilanı kadar ilanının yer ve tarihide önemlidir. Değerlidir.

24 Temmuz 2019 Çarşamba günü, Kurdîstan Birleşik Devletleri Hükümeti’nin ilanı, bir yılını doldurmaktadır. Geride bırakmış olduğumuz bir yıllık süre, şahsım ve Kurdîstan bağımsızlığına inanan çalışma arkadaşlarım açısından anlamlı geçti. Aynı inancı paylaşan soydaşlarımız için de son bir yıllık süre anlamlı, heyecanlı olduğu kadar, önemli beklenti içinde geçtiğini biliyoruz. Bize ulaşan soydaşlarımızın söylem ve soruları bize bunu gösteriyor.
Kurdîstan tarihi zengin ve onurludur. Son yüz yıllık özgürlük mücadelesi, soylu Kurd halkı için derin ve acı dolu iz bırakan tarihtir.

Son yüz yılda, Kurd u Kurdistan davası adına, soylu halkımızın mücadelesinin bize bırakılan deneyimlerinden yararlanarak, dünyanın içinde bulunduğu düzen ve güç dengesini bilimsel temelde değerlendirilerek, uzman görüşlerini alarak, Bağımsız Kurdîstan Birleşik Devletleri’nin alt yapısını inşa ederek, resmileştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası çalışmalar yürütmek için hükümet kurmayı zorunlu gördük. Mevcut dünya düzeninin yasalarına uygun olarak, siyasi, diplomasi ve hukuki çalışmalara birlikte yürütüyoruz.

Şimdiye kadar, yapmış olduğumuz çalışmalar, bizim için tatmin edici olmasa da kalıcı ve güçlü altyapı oluşmuş, önemli kazanımlar elde edilmiştir. Bizim için en çok önemli olan konu, Birleşmiş Milletler kurumuna müracaatımızın onaylanmasıdır. Hukukçu ve diplomat arkadaşlarımız çalışmaları yürütüyorlar. Önümüze çıkan engelleri önemsemeden işimize bakıyoruz. Birleşmiş Milletler kurumayla görüşmelerimiz kararlılıkla devam ediyor. Müttefiklik ortaklık anlaşmasını sağlamak için yapılıyor olan Kurdîstan Birleşik Devletleri Hükümeti’nin birinci kuruluş yılını  kutluyoruz. Diplomasi çalışmalarımızda çok önemli ilerlemeler var. Çalışmalarımıza katılım müracaatlarında yoğunluk olmasına rağmen, dikkatlice değerlendirmeler yapıyoruz. Bazı soydaşlarımızın aceleciliklerini alıyoruz. Sağlıklı kararlar verebilmek için sağlıklı çalışmalar yapmak zorunda olduğumuzun anlayışla karşılanmasını rica ediyoruz.
Anlaşılmasını rica ettiğimiz en önemli husus, çalışmalarımızın, Bağımsız Kurdîstan Birleşik Devletleri’ni resmileştirmek olduğudur. Bağımsız Kurdîstan Devleti’nin, Kurdîstan topraklarını kapsaması gerektiğine inanıyor ve bunun için çalışmalarımıza katılmak istiyorsanız, kararlı iseniz, buyurun gelin, kapımız açıktır. Bunun dışında art niyetli hiç kimsenin bize yaklaşmasını tavsiye etmiyoruz.

Projemizin hedefi bağımsızlıktır. Hedefimiz tartışmaya açık değildir. Tehditleri, korkutma dilini, avantajlı vaatleri dinlemeye kapalıyız. Kurdîstan welatını işgâl etmiş olan barbar faşist güçlere, topraklarımızdan sistemleri, düzenli olarak defolup gitmelerinin dışında konuşulacak ortak bir faydamız yoktur. Böylesi görüşme tekliflerini ve vaatleri dikkate almıyoruz. Kurdîstan topraklarını işgal etmiş olan barbarlara tek bir cevabımız vardır. Biz Kurdîstanlılar, siz barbar işgalcileri welatımızda istemiyoruz. Sizler çekip gitmezseniz, bizler sizleri welatımızdan çıkaracağız. Kurdîstan Birleşik Devletleri hükümet programı bu çerçevededir .
Hükümetimizin kuruluşunun birinci yılını kutlarken, coşkumuzu soylu halkımıza saygımızla birlikte, paylaşmak amacıyla yolluyoruz. Çalışma arkadaşlarımıza, Hukukçu, diplomat ve özellikle gençlerimize çalışmaları katkılar için çok teşekkür ederken, kendilerini saygıyla kutluyoruz.

YEKÎTÎYA DEWLETÊN KURDÎSTAN JİBONA GELÊ KURDÎSTAN’ Ê YE

Hisên Baybaş