EFENDİLER: KURD HALKINA, KURDİSTAN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN ÇALIŞMAK YAKIŞIR. KURD DÜŞMANLARINA DEĞİL.

0
386

Biz Kurdler için Kurdistan’ın birliği bütünlüğü esastır. Uygar Demokratik değerlerle yönetilecek Kurdistan Birleşik Devletleri, Kurd Halkı için olmazsa olmazdır.
Türkiye Halkı, Türkiye’yi Halkların kardeşliği temelinde Demokratik yönetim yapısını oluşturacaksa, bu, onların hakkıdır. Ancak, bu, Kurdistan toprakları dışında olmak zorundadır. Bu çerçevede “hayırlı olsun” deriz. Kurdistan Birleşik Devletleri sınırları dahilinde hiçbir işgal gücü yapısı barınamaz.

Kurdistan’da ve Dünya’da hiçbir güç, bize, Halkımıza sömürge olarak yaşamayı kabul ettiremez.
Son yüz yıllık süreçte Kurdistan topraklarını zorla sömürerek soylu Kurd Halkına yönelik sistemli soykırım uygulayan faşist hiçbir güç-devlet, Kurd Halkına yönelik işlemiş oldukları suçlar için Kurdistan Birleşik Devletleri mahkemelerinde yargılanmaktan kurtulamayacaklardır.
Kurdistan’da, Kurd Halkı adına siyaset yapıyor ve yapacak olanlar, Kurd Halkının çıkarına-beklentilerine yanıt olmayı amaç edinmekle yükümlü olduklarının bilinciyle çalışmalar yürütmeye mecburdurlar.
Kurd u Kurdistan davası adına siyasi sorumluluk üstlenen çevreler stratejilerini, çalışmalarını BAĞIMSIZLIK temelinde yürütmek mecburiyetindedirler.

İran’ın, Irak’ın, Suriye’nin, Türkiye’nin toprak bütünlüğü korunsun.
Hay hay, itirazımız yok. Kurdistan’da işgalci olan bu faşist devletler, uygar, Demokratik yönetim yapısını benimsesinler. Buna da itirazımız yok.
Ancak, Kurdistan Birleşik Devletleri sınırları sahilinde, bu işgal devletlerinin yeri yoktur. Kendi ülke topraklarında Halkların kardeşliğini inşa etsinler.
Kurdistan ülkesinin birlik ve bağımsızlığına yönelik siyasi çalışmalar ve söylemler soylu Kurd Halkına ve Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet’inin kararlılığına saygılı olmalıdır. Kurdistan Halkı kendi Bağımsız Devletini resmileştirecektir.

Kurd u Kurdistan davasının düşmanları ve Kurdistan’da işgalci güçler, bu kararlılık karşısında kudurup saldırganlaşabilirler.
Bunu anlarız. Saldırganlıkları, it ulumasından öteye değer taşımaz. Kurd Halkı adına siyasi çalışmalar yürütüyor olduklarını iddia ediyor olan çevrelerin, Kurdistan Bağımsızlığına itiraz anlamında çalışmaları, beyanları, Kurdistan Halkının milli duygularını incitmektedir. Kurdçü insanlarımızı da tahrik etmektedir. Kurdistan Halkının özgürlük mücadelesine aile bireylerini şehit vermiş, emek vermiş olanlarımız, öylesi beyanatlara öfkeyle yanıt vermemek amacıyla sabırlı davranıyoruz. Bu anlamda, ilgili çevreleri, Halkımızın hak, hukuk ve Bağımsızlık mücadelesine saygılı davranmaya davet ediyoruz. Öfkemizin sınırı süresiz değildir.

Kurdistan topraklarını zorla işgal etmiş olup barbarca zulüm ile Kurd Halkına yönelik sistemli olarak soykırım uygulayan Faşist devletlerin hizmetine Kurd Halkını mecbur etmeye yönelik dayatmaları şiddetle kınıyoruz.
İlgili çevreleri, bizi, direk yanıtlamak zorunda bırakmalarını tavsiye etmiyoruz. Seçim arifesindeyiz. Bugün için, yüksek sesle tepkimiz, faşist koalisyon yapısına destek malzemesi olurdu.
Bununla birlikte, Kurd u Kurdistan davasına hizmet amacıyla yola çıktığımızı, Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet kuruluş ilanıyla, kararlılıkla hizmet sunduğumuzu hatırlatıyoruz.

Kurdistan Halkının Bağımsızlık kararına karşı olan eylem ve söylemlere Kurdewarî tepkimiz, incitici olabilir.
Kurdistan Halkı adına siyasi çalışma yürüten çevrelerle diyaloğa açığız. Bağımsız Kurdistan Devlet yapısına karşı olacak olanlarla birlik olamayız.
Kurd u Kurdistan davasının BAĞIMSIZLIK aşamasına geldiğine inanıyoruz. Bunun gereğini, Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümetini 24-Temmuz-2018 tarihinde İsviçre Lozan şehri LE CHÂTEAU d’OUCHY binasında ilan ederek yapmaya başladık. Bi navê HİKUMETA YEKÎTÎYA DEWLETÊN KURDÎSTAN her bijî.

17-03-2019

Saygılarımla, Hisên Baybaş