FELSEFE EĞİTİMİMİ BİTİRİP DİPLOMAMI ALDIM. SIRA, KURDİSTAN BAĞIMSIZLIĞINDA

0
147

Bazen bizim Facebook sayfasında veya bana kart, mektup gibi yazışmalarla Kurdistan veya Kurd Halkının değerlerinde yönelik gevezeliklerini, hakaretlerini yanıtlıyorum. Bazen de şahsıma yönelik ucuz saldırıları yanıtlıyorum. Tepkisel yanıtlarımın, hak edene hakkını vermeyi içerir. Yol gösterici eleştirileri önemsiyor, saygıyla karşılıyorum.

Sorumluluklarımın ve işimin ağırlığının bilincindeyim. Her insan gibi ailevi ve bireysel sorunlarım da oluyor.
Kendime saygılı olmak, öncelikli prensip olarak kabul ederim.
Yirmi üç yıllık esaret sürecinde yaptıklarım sır değil.
Zamanımı olabildikçe iyi değerlendirmek için çabalıyorum.
Çizdiğim-yaptığım boyalı resimleri ben bile beğenmeye başladım. Şiirimsi yazılarımı beğenenler de çoğalıyor.

Sizlerle paylaşımlarımın içeriği her zaman tatmin edici olmayabilir. Sevindirici olan, paylaşımlarım, Kurdistan topraklarını işgal etmiş olan barbar ve faşist devletleri korkutuyor. Eh artık korkma sırası onlarda. Çalışmalarımızın sonucunun nereye varacağını çok iyi görüyorlar. Kaçacakları günler de gelecek.

30-11-2018 tarihinde felsefe diplomasını aldım. Uzun yıllardır felsefe alanında araştırmalar yapıyordum. Rotterdam üniversitesinden hapishaneye gelen, bazen üç bazen iki hoca nezaretinde eğitim süreci ve Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarında imtihanlar sonuçlandı, diplomamı aldım. Şimdi, İngilizce olarak eğitim alıp diplomalı filozof olduğumu sizlerle paylaşabilirim. Diplomamı, avukatım aracılığıyla çocuklarıma gönderdim.

Bu bilgiyi sizlerle paylaşmamın nedeni, eğitime verdiğim öneme dikkatinizi çekmek içindir. Diplomalarımın sayısını bile bilmiyorum. Sayılarını da önemsemiyorum. Her yaşta eğitim mümkündür ve gereklidir. Biz Kurd’ler için çok daha fazla gereklidir.

Felsefe kitaplarından ve eğitiminden, neyi, niye, nasıl yapmak gerektiğini, ileriye yönelik araştırma çalışmalarını geliştirebilmek için geçmişi incelikleriyle incelemek, edinilecek bilgilerden, var olan olanaklardan en iyi şekilde değerlendirip verimleştirmenin sırlarını da öğrendiğimi söylemeliyim.
Felsefe eğitimini hepinize öneriyorum.

Çok kitap okurum. Yeni yazılmış siyasal ve ekonomik içerikli kitapları ve hukuk bilgisi içeren kitaplar, son iki yıldır tercih ettiğim kitaplardır. Şimdi elimde – The new silk roads- The present and Future of the World adlı kitaplar var. Peter Frankopan adında Oxford üniversitesinde küresel tarih profesörü tarafından yazılmış. Yeni ipek yolu stratejisini irdeliyor. Bay Erdoğan’ın sahte kabadayılığından, Dünya’nın nasıl bir geleceğe hazırlanması gerektiğine bilimsel yol göstericilik yapıyor.

Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümet çalışmaları en çok sevdiğim işimdir. Kurdistan Birleşik Devletleri projesine, Kurdizm ideolojisine tutkuyla aşığım. Bu işi nasıl başarmak gerektiğiyle ilgili geniş araştırmalar yaptım ve çok değerli insanlarla çalışıyorum. Başarıyla hedefe ulaşacağız. Dünya’da hiçbir güç buna engel olamayacak.

Beni yakından tanıyanlar, çok az uyuduğumu bilirler. Hiç yatmadığım-uyumadığım geceler vardır. Uyuduğum geceler de vardır. Uykum, yarım saati geçmez. İki üç gece uyumadığım olur. Öyle bir durumda bir, bir buçuk veya en çok iki saat uyurum. Bu da parçalı olur. Yani, sürekli bir saat veya daha fazla bir süre uyumam mümkün değil. Uyur, uyanır tekrar uyurum. Bir seferde en uzun uyuduğum süre yarım saattir. İki saati aşacak uyku uyuduğumu hatırlamıyorum. Hapishaneden önceki yaşamımda da uykum azdı. Eskiden uyumak için çare arıyordum. Artık aramıyorum. Uykusuzluğumu, Kurdistan Birleşik Devletleri projesinin başarıyla hedefine ulaşması için değerlendiriyorum.
Uykusuzluğumu, Xweda’nın bana verdiği çok değerli bir servet olarak görüyorum. Kurd düşmanları, benimle uğraşmaktan vazgeçip Kurdistan topraklarını terk edin ki kurtulasınız. Dem xweş.

31-12-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin