LİCÊ’DE BÜYÜYEN DÜNYA’NIN EN KAHRAMAN VE ONURLU ÇOCUKLARINA SAYGILARIMLA

0
286

Bir hafta önce eşim ve değerli bir insan olan kuzenim, kendi eşi ve çocuklarıyla birlikte Licê’ye aile mezarlığını ziyaret etmeye gittiler. Faşist Türkiye devletinin katlettiği değerli Ağabeyim, 1975 Licê deprem sürecinde rahmetli olan kız kardeşim sevgili TêLî, dört yıl önce rahmetli olan Annem, babamın babası ve Anne’si, Annemin baba ve Anne’si gibi yakınlarımın kabristanlarını Licê’dedir.

Aile kabristan’ımızı ziyaret amacıyla Licê’ye giden eşim ve değerli yakınlarım, çocuklara şeker, çikolata gibi, çocuklara verilecek tatlılar vermek istemişler. Çocuklar, hediyeleri almamışlar.
Sonra Licê’de oturan yakınlarım bizimkileri karşılamaya gelince durumu izah etmişler. “Licê’de çocuklar tanımadıkları insanların elinden hiçbir şey almazlar ve hiç sorularına da cevap vermezler” demişler.

Licê’de yaşayan yakınlarım bizimkilerle birlikte konuşup yürümeye başlayınca diğer Licê ahalisi ve çocuklar etraflarında toplanmış, sohbet etmiş ve tatlılarını almışlar.
Çocuklar, eşime ve beraberinde Licê’ye gitmiş olan yakınlarıma demişler ki ”devlet görevlileri kasıtlı olarak, çocuklarla arkadaşlık kurmak amacıyla sokakları dolaşıp şeker, çikolata, para dağıtıp çocukları konuşturuyorlarmış. Bu nedenle, çocuklar tanımadıkları insanlarla konuşmuyorlar ve hediyelerini de almıyorlarmış”.
Bu düzeyde onurlu ve disiplinli olan Licê’de yetişen çocuklara saygılarımı göndermekten mutluluk duyarım.
Licê’de yetişen Kurd çocuklarının, Türk kültür eğitiminin etkisiyle büyüyen ve yaşayan bu asil Kurd kültürünü unutmuş olanlara, Kurd’lüğe çağrı mesajı olsun.

Daha da önemlisi, Türkiye devlet faşizminin, baskı ve zulmünün, Asil Kurd çocukları üstünde bıraktığı etkinin tepkisidir. Bu davranış, Türkiye devlet varlığının Kurdistan’da bitmiş olduğunun kanıtıdır. Ben de Licê’de doğdum, Licê’de büyüdüm. Hepinizden ricam, Kurdistan’da yaşayan çocuklara hediyeler gönderiniz.
Bu amaçla vakıflar, dernekler kurulabilinir. Çocukların ihtiyaçları tespit edilebilinir.
Çocukların eğitim, giyim gibi ihtiyaçlarının yanı sıra eğitimlerine destek verilebilinir.
Bu alanda yapılması gereken çok iş var. Kurdistan Birleşik Devletleri Hükümeti olarak projelerimiz var. Yeni bazı çalışmalarımız da var. Eğitim alanında çalışmalarımız var. Bizim ricamız, saygıdeğer soydaşlarımın bağımsız olarak, Kurdistan’da yaşayan çocuklara ilgi göstermeleridir.

Örneğin hafta sonları, Diyarbakır’da yaşayan olanak sahibi insanlar köy ve kasabalara gidip çocuklarla ilgilenmeyi alışkanlık haline getirebilirler.
Licê’nin yaşı küçük davranışları çok büyük ve asil çocukları, hepinizi yüreğinizden öpüyorum. Bu yazının konusu, sizin sayenizde oluştu. Kardeşlik’ten söz eden Türkiye’nin yöneticilerinin yüzüne, Licê çocuklarının hareketi, tükürmektir.

Ak Parti çatısı altında siyaset yapıyor olan her birey, çok iyi görsünler… Aramızda kardeşlik kalmamıştır. Akıtıyor olduğunuz Kurd kanı, her Kurd bireyine aittir.
Licê çocuklarının hareketi, her Kurd’ün kararıdır.
Kurdistan topraklarında işgal güçlerini istemiyoruz.
Kurdistan’da faşist ve barbar Türkiye devletini istemiyoruz.
Licê’de büyüyen Kurdistan çocuklarına kalsa, Kurdistan Birleşik Devletleri resmileşecektir.
Silav u rêz jibona  zarokên Licê u tevayî yên Kurdîstanê re.

10-11-2018

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin