12 MAYIS 2018 IRAK’TA YAPILACAK SEÇİM

0
232

Irak’ta bu ayın on ikisinde seçim var. Bugünkü durum Irak’taki seçimin, İran’ın işgal’inin kalıcılaşıp kalıcılaşamayacağını belirlemek çerçevesinde olacağına inanıyorum. İran’ın, Irak’ta Haşbi Şabi adıyla egemenlik kurmaya çalıştığı açıktır. İran Molla rejimi Lübnan’da Hizbullah adıyla egemenlik kurmaya çalıştığı gibi, Irak’ta da Haşbi Şabi adıyla egemenlik kurmaya çalışıyor.

Türkiye’nin faşist, barbar yöneticileri, Kurd Halkı Irak’ın kuzeyinde Güney Kurdistan’da hak sahibi olmasınlar diye İran Molla rejiminin Haşbi Şabi adıyla Kerkuk başta olmak üzere Güney Kurdistan’a girmesine aptalca önayak oldular. Şimdi, İran Molla rejimi Lübnan’da olduğu gibi Irak’ta da bu seçimle kalıcılaşmak istiyor.

Ancak, Kurd Halkı, Irak suni nüfusu ve Irak’ta çoğunluk olan şii kesimin çoğunluğu da İran’ın Mollalarını ve Haşbi Şabi’sini Irak’ta istemiyorlar. Görünen odur ki Irak’ta 12 mayıs seçiminden sonra iç savaş şii’lerin kendi aralarında savaş ile yeni boyut kazanacak.
Irak’ta İran Molla’larının Haşbi Şabi çetesini istemeyen şii vatandaşları, sunni’ler ve Kurd’ler birlikte hareket etmeleri Irak için hayırlı olur.
Sonuç itibariyle Kurdistan Hükümeti kendi topraklarını kontrol edecektir.
12 mayıs seçiminin sonucu bunu getirecektir.

İran Molla rejimi Irak ve Suriye’de de Lübnan gibi istikrar ortamını istemiyor. Buralarda ve de Yemen’in yanı sıra bazı Arap ülkelerinde istikrarsızlık ortamını oluşturmanın peşinde. İktidarsızlık oluşturacağı bu ülkelerde etkinlik oluşturacağı kadar söz sahibi olmaya çalışmaktan çok, uluslararası arenanın nezdinde kabul görmeyi amaçlıyor. En önemlisi de ABD’nin dikkatini kendisinden uzaklaştırabilmeyi hedefliyor. Yemen, Irak, Suriye, Lübnan gibi ülkelerde istikrarsızlık’ın giderilmesine lazımdır diye ABD İran’ı alt etmek yerine ABD’nin İran’a yaklaşacağının hesabını yapıyor. ABD’nin önceki Başkanı Bay Obama bu oyuna geldi. Ancak ABD’nin devlet altyapısı güçlüdür. İran’ın ucuz ayak oyunlarını yutmazlar. Sonuç İran için felaket olacak. İran, Türkiye’yi de kendi ucuz oyunlarına alet ediyor. Türkiye’yi yöneten asalaklar da hiç hesap yapmadan İran’ın kirli ayak izlerini takip ediyorlar.

Kurd Halkı genel olarak Kurdistani çizgi izlemek zorundadır. Kurd Halkı bu çizgiye kararlılıkla hazırlanmalıdır. Başka seçeneğimiz yoktur. Şimdiye kadar Kurdistan da işgal gücü olan devletlerle ayrı ayrı işbirliği çerçevesinde hak aramak Kurd halkına hiçbir kazanım getirmedi. Halkımız yeni bir vizyonla yeni mücadele tarzına yönelmek zorundadır. Kurdistan Birleşik Devletlerini resmileştirmek amacıyla hizmet edecek olan Hükümet kurma çalışmalarımız kararlılıkla devam ediyor.

Şimdi var olan Kurdistani siyasi hareketleri kendi mücadelelerine devam edeceklerdir. Kurdistani olmayan siyasi hareketler ise ya Kurdistani çizgiye yönelecekler ya da Kurd Halkı tarafından dışlanacaklardır. Hiç kimse alınganlık yapmasın. Hiçbir siyasi hareket, Kurd halkının kanı’nı, canı’nı, emeklerini ve malını Kurdistan ülkesini işgal etmiş olup Kurd Halkını yok etmeye çalışan barbar Kurd düşmanlarının hizmetine sunma hakkına sahip değildir. Kurdistan Halkının ideolojisi Kurdistani Kurdizm olmak zorundadır. Halkımız öncelikle kendilerine inanmalıdırlar. 12 Mayıs 2018 Irak seçimi Kurd düşmanlarını Kurd Halkına daha iyi tanıtacaktır.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin