KURDÎSTAN BİRLEŞİK DEVLETİ İÇİN ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIK VE EĞİTİMLERİNİN ÖNEMİ

0
520

Çocuklarımızın sağlıklı yetişmelerine çok önem verelim.
Fiziksel sağlık durumları kadar zihinsel olarak sağlıklı olmalarını da ciddiyetle önemseyelim.
Çocuklarımıza asla yalan yanlış bilgi vermeyelim. Onlara, başkaları tarafından yalan yanlış bilgi verilmesine de izin vermeyelim.
Çocuklar, bize soru sorduklarında kesinlikle doğru yanıt verelim.
Yaşları küçüktür diye, kendilerine söyleyemeyeceğimize inandığımız konular hakkında da, “her şeyin bir zamanı olduğunu, öğrenmenin de yaşı olduğunu” kendilerine izah edelim.
Kesinlikle çocuklara yalan söylemeyelim.
Soracakları soru ne olursa olsun “sus, konuşma, ayıptır” gibi kaba ve saçmalıklarla çocukları incitmeyelim.
Çocuklara çirkin bir söz söylemek ise ahlaki çürümüşlüktür. Çocuklara dayak ise geri zekalılıktır. Çocuğa çirkin bir söz söylemenin veya dayakla cezalandırmanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Kürd halkı olarak sorunlarımız çoktur. Sorunlarımızın çokluğu ve ağırlığı nedeniyle stresli oluyoruz. Stresliyken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemeyiz. Bu bilinçle sorun ve stresimizi çocuklarımıza yük etmeyelim. Sorunlarımızın ve stresimizin sorumlusu çocuklarımız değildir. Bunu da asla unutmayalım.

Sağlığın yanı sıra çocuklarımızın eğitimlerine önem verelim. Kürd kimliğini ve Kürd kültürü gibi Kürd dilini de eğitim süreci ile birlikte çocuklarımıza öğretelim. Bu konuları ciddiye alalım. Çocuklarımızın mutlaka Üniversite düzeyinde eğitim görmelerini ve sürekli spor yaparak sağlıklı yemek yemelerini sağlayalım. Çocuklarla sağlık, yiyecek, eğitim ve spor konularında eğitirken çok bilinçli ve sabırlı davranmalıyız.
Kürd halkının geleceği ve Kurdîstan Birleşik Devletlerinin uygar Devlet olarak kalıcı olması çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, bilgili, korkusuz ve kararlı olmalarına bağlıdır.
“Her şeyimiz çocuklarımızın geleceği için” dediğimizde, samimi olup gereğini yapmalıyız.

Çocuk büyütmek kolay bir iş değildir. Çocuk büyütmek, çocuğun karnını doyurmak, giydirmek ve yatacak yer temin etmekle sınırlı olmadığını bilelim.
Kız, erkek çocuk ayrımı da çocukların sağlığını bozar.
Çocuklara cinsiyetlerine göre değer vermek akıl fukaralığıdır.
Çocuklarına karşı iyi davranmayan Babalar, bu yazdıklarımı iki kez okumalıdırlar. Annelere de önemli görevler düşüyor. Babalar daha çok fazla sorumludurlar.

Birleşik Kurdîstan Devletini sağlıklı ve eğitimli olduğu kadar güçlü Kürd çocuklarına emanet etmek dilek ve inancıyla. Dem a we xweş.

Saygılarımla, Hüseyin Baybaşin