TÜRKİYE’DE DEV-LET(?)

0
355

Türkiye Devlet yöneticileri tutarsız politikalarla Türkiye’yi Devlet yapılanmasından uzaklaştırdılar. Yeni yönetim şekli gerçekleşirse az buçuk kalmış olan Devlet otoritesi de kayıp olacak. Tutarsız yönetim anlayışı sonucu, Devletin kuvvet komutanları Devletin beynini bombaladılar. Devlet yöneticileri halen bu laçkalığın resmini görmek istemiyorlar. Dünya’nın kredi derecelendirme kuruluşları, verilerini neye göre belirledikleri sır değildir. Çin Halk Cumhuriyeti Devletinin kredi derecelendirmesi de aynı kurumlar aynı verileri esas olarak belirliyorlar.

Türkiye’nin Merkez Bankası rezervi sır değil. Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybının nedenleri sır değil. Türkiye’de kişi başına milli gelir rakamı sır değildir. Doğruları konuşanlara saldırmak Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmaz. Bazı yatırım destekleme kararları olumludur. Ancak üreticinin, sanayicinin Dünya pazarında tercih edilmesini sağlayacak boyutta değil. Elektrik ve petrol ürünlerinin Türkiye’deki fiyatı Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinden pahalı. Gelir vergisi ve katma değer vergisi gibi gümrük vergisi yüksek. Uzmanlık kalitesi ve kapasitesi düşük. Hepsinden önemlisi de istikrar yok.

İstikrarsızlık yatırımcı açısından iticidir. Çekici değildir. Türkiye’de iktidar yolunu şaşırmış. Muhalefet ise gevezelikle uğraşıyor. Olayları akılcı analiz edip istikrarlı ortamın projesi Türkiye için acil ihtiyaçtır. Türkiye Devlet yönetiminde ve uygulamalarında istikrar Kürd halkının da yararınadır.

Carek din dem xweş,

Saygılarımla,
Hüseyin Baybaşin