KURDİSTAN – TÜRKİYE – ABD VE ORTADOĞU

0
352

ABD’nin yeni yönetimi ulusal ve uluslar arası politikalarını ekonomik gelişmelere endeksleyecek. İlişkilerini de bu çerçevede oluşturup geliştirecek. Bir nevi al gülüm ver gülüm felsefesine işlerlik getirilecek. Kurdistan ülkesi ve halkı adına politika yapıyor olan çevreler, bu ince mesajı önemli bir ciddiyetle okumalı ve değerlendirmelidirler. Kurdistan ülkesinin doğal zenginlik kaynakları kadar önemli ve kıymetli malzeme Ortadoğu ülkelerinin hepsinde bile yoktur. Bu doğal servet’in içinde taze suyun – tatlı su kıymeti en yüksek düzeydedir. Kurdistan ülkesinin doğal zenginlik kaynaklarının yüzde onu, Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmileşmesini sağlamaya yeterlidir. Ben, halen bu çalışmaların Türkiye Devletiyle birlikte yürütülmesinin Türkiye için nefes almak kadar önemli olduğuna inandığımı bu çerçevede bir anlaşma sağlamak gerektiğini, böylesi bir anlaşmaya Türkiye’nin Kürd halkının temsilcilerini ikna etmesi gerektiğini duyurmak istiyorum.

Türkiye’nin Kürd halkının temsilcileriyle birlikte hareket etmeleri Kürd halkı için de en iyi anlaşma ve kazanımın başlangıcı olur. Türkiye Devleti, Kürd halkına karşı samimiyetsiz ve fırsatçılık temelinde yaklaşıp, dayatmacı, baskıcı, inkârcı, faşist ve barbar politikalarını sürdürürse, bu tutumunda diretirse eğer Kürd halkının temsilcileri, Türkiye’siz yola devam etmelidirler. Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmileşmesi projesi başarılmalıdır. Bu projenin alternatifi yoktur. Kürd halkı için bu hak yolunun projesidir.

Kürd halkının temsilcileri bu projeyi Türkiye ile birlikte mi yoksa Kürd’ler tek başlarına mı yürütecekler? Ama proje değişmeyecek. Bilmeyenlere hatırlatalım. Bu projenin kararı zaten verilmiştir. Bu kararı veren güç, bu projeyi uygulayabilecek güçtür. Bu proje ile Kürd halkının acıları sancıları ve mağduriyetleri bitecektir. Bu projenin gerçekleşmesiyle Kürd halkı kendi vatan topraklarında ikinci sınıf köle olarak yaşamaktan kurtulacak. Kürd halkı, bu projenin gerçekleşmesiyle soylu ve asil tarihi değerlerine uygun yaşayabilme hakkını edinmiş olacaklar. Böylece en başta tüm insani ve demokratik değerlere uygun ve son derece bağlı Devlet yapılanmasını oluşturabilecekler. Kürd halkının bu doğal haklarını edinmeleri şarttır. Bu hakkı edinmenin günü bugündür. Bugünkü ABD Devletiyle bir anlaşma sağlamayı bugün başarırız. ABD ile bir ortaklık anlaşması sağlayacağız. Bağımsız Birleşik Kurdistan Devletinin resmiyet kazanmasına karşılık, Kurdistan’ın zenginlik kaynaklarının bir bölümünü pay olarak vereceğiz. Sömürge olmayacağız. Ortak olacağız. Bu kadar basit. Böylesi bir ortaklık anlaşması işimizi kolaylaştıracak. Projemizin başarıya ulaşması da garanti altına alınmış olacak. Az zayiat ve tahribatla bu proje başarıya kavuşur. Türkiye Devletiyle anlaşabilirsek eğer yine projemiz değişmeyecek. Türkiye Devletiyle Kurdistan Birleşik Devletinin ilişkileri değişecek.

Türkiye ile kalıcı ortaklık ve müttefiklik iki Devlet için en yararlı ve kazançlı olur. Aksi durum iki ülke ve halk için tahribat olur. Sonuçta biz Kürd’ler kendi vatan topraklarımızın sahibi ve yöneticileri olacağız. Bunun alternatifi yoktur. Mantıklı ve kararlı olup kendimize ve milli servetimize güvenelim. Xweda bizi başarıya götürecektir.

Dem xweş.

Saygılarımla Hüseyin BAYBAŞİN

TEILEN
Önceki İçerikMALA ME XEBERA ME
Sonraki İçerikTÜRKİYE’DE DEV-LET(?)