Ramazan Bayramı Mesajı

0
727

5 Temmuz 2016 Müslümanların Ramazan Bayramı. İslam aleminin birliğini isteyen Bay Erdoğan ve çevresinin Müslüman Kurdistan halkına zulmü dayatmış olduğu günlerden bir gün. Biz Kürtlere dayatılmış olan soykırım zulmünü asla unutmamamız gerektiğini haykırmamız gereken önemli günlerden bir gün. Haykıralım gerçekleri.

Asimilasyon soykırımdır. Kürt dilinin eğitim dili olmasının engellenmesi asimilasyon yoluyla soykırımdır. Kürtçe isimlerin kayıt edilmesinin yasak olması soykırımın diğer bir  yöntemidir. Kürt kalkının Kurdistan topraklarından göç etmeye zorlanmaları’da bir başka soykırım yöntemidir. Kurdistan topraklarında ‘’Kürt olarak yaşamak istiyorum’’ diyen Kürtleri suçlu kabul eden kanunlar, soykırım kanunlarıdır. Kurdistan’da yerleşim alanlarını yıkmak, yakmak soykırım yöntemidir.

Kurdistan ülkesinin bağımsızlığını istemek uluslararası yasal haktir. Bu amaçla Cenevre antlaşmalarına ve Birleşmiş Milletler  Kanunlarına uygun olarak mücadele etmek kanuni haktir. Bu hakki kullanmak amacıyla örgütlenmek, siyasi parti kurmak, uluslar arası kanuni haktir. Bu hakların kullanılmasını engellemek soykırımdır.

Kısaca özetlediğimiz hak ihlallerine karşılık mahkemelere müracaat edelim. Türkiye’de mahkemeler müracaatımızı red ederlerse İsviçre’deki Birleşmiş Milletler Mahkemelerine ve Fransa’daki İnsan Hakları Mahkemelerine müracaat hakkimiz oluşuyor. Kürt politikacılar ve avukatlar bu hakları kullanmak için neyi bekliyorsunuz? Bu bayram günü, bu hakları kullanmayı gelenekselleştirmeyi başlatma günü olursa eğer, biz Kürtlere hayırlı olsun.

 

Saygılarımla,
Hüseyin Baybaşın